Başkanın Mesajı

Yeşilay 100 yaşında!

Sevgili Yeşilay Dostları,

 

Bağımlılıklarla 100 yıl önce başlayan mücadelemizde bir asrı geride bırakmanın heyecanını yaşıyoruz bugünlerde. Bir asır önce değerli bilim insanları tarafından vizyoner bir öngörüyle atılan tohumla yeşeren fidan, bugün dünyanın dört bir yanına umut olan asırlık bir çınara dönüştü. Kurulduğu ilk günden bu yana her zaman insan sağlığını ve onurunu düşünerek toplumu bağımlıkların zararlarından korumak amacıyla çalışan Yeşilay’ımızın 100 yıllık kıymetli emanetine sahip çıkmak için büyük bir özveriyle çalışıyoruz.

 

Ülkemizde 120 şubemiz, 50 bini aşkın gönüllümüz, 49 Yeşilay Danışmanlık Merkezimiz ile çalışmalarımızı yürütüyor, bağımlılığın tüm insanlığın sorunu olduğundan yola çıkarak 5 kıtada yaklaşık 80 Ülke Yeşilayı ile dünyanın dört bir yanındaki bağımlılık mücadelesine liderlik ediyoruz.

Umut ve inançla baktığımız yarınlarımız için bu büyük miras ve markanın her birimiz tarafından korunması, gözetilmesi ve gelecek nesillere daha da geliştirilerek aktarılması her zaman ana hedefimizdir. Yeni yüzyılımızda da uluslararası sempozyumlar düzenleyerek, bilimsel toplantılara ve konferanslara katkıda bulunarak, bağımlılık alanındaki otoritelerle iş birlikleri yaparak, yeni ve özgün projeler hazırlayarak, yayınlar çıkararak bağımlılıklarla mücadelemizi sürekli gündemde tutmaya ve iyi ve sağlıklı yaşamın elçisi olmaya devam edeceğiz.

 

“Yeni yüzyılın Yeşilay”ı olarak, 100. yaşımızda “Nice Sağlıklı Nesillere” sloganımız ile çalışanlarımız, gönüllülerimiz, genci, yaşlısı tüm paydaşlarımızla ulusal ve uluslararası tüm platformlarda bağımlılıklardan uzak sağlıklı bir gelecek için tek yürek olacağız.

 

Kurulduğumuz günden bugüne kadar büyük fedakarlıklarla dolu asırlık yolculuğumuzda emeği geçenlerden ahirete irtihal edenleri rahmet ve minnetle anıyoruz. Yeşilay’ın dünyaya örnek bir sivil toplum kuruluşu haline gelmesinde görev alan, katkı sağlayan, destek veren çalışanlarımız, şubelerimiz ve gönüllülerimize Yönetim Kurulumuz adına şükranlarımı sunuyorum.

 

Prof. Dr. Mücahit Öztürk

Yeşilay Genel Başkanı

Üsküdar Meydanı – Yeşilay Dünyası

1-7 Mart 2020 / 10.00 – 19.00