Türkiye, bağımlılıkla mücadele için bir kez daha harekete geçiyor

  • 26 Şubat 2015

Yeşilay, “Yeşilay Haftası” dolayısıyla bağımlılıkla ve bağımlılığı teşvik eden güç ve odaklarla mücadele etmek konusunda otoriteleri ve toplumu bir kez daha harekete geçirecek.

Yeşilay, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftasını vesile kılarak halkımızın bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini daha da artırmayı hedefliyor. Yeşilay Haftası, bu yıl “Sağlığın ve İyiliğin Peşinde 95 Yıl” konsepti ve “Bu hayat Benim, Gelecek Hepimizin” sloganıyla kutlanacak. Hafta boyunca yapılacak etkinliklerle, bağımlılıkla ve bağımlılığı teşvik eden güç ve odaklarla mücadele etmek konusunda otoriteler ve toplum harekete geçirilecek.

Beşiktaş Meydan Etkinliği
Yeşilay Haftası süresince Beşiktaş Meydanı’nda dev bir çadır ziyaretçileri bekliyor. İçerisinde maskotlarla çocuk etkinliklerinin, bağımlılık eğitimlerinin, ritim grubunun, fotoğraf ve karikatür sergisinin olduğu çadırda ziyaretçiler bir hafta boyunca hem eğlenecek hem bilgilenecek.

Bisiklet Turu
Yeşilay’ın geleneksel hale getirdiği bisiklet turu 1 Mart Pazar günü Tarihi Yarımada’da düzenlenecek. Bisiklet turu öncesi Sepetçiler Kasrı’nda kahvaltı programına katılacak olan bisikletliler bağımsız bir yaşam için pedal çevirecek.

Sağlıklı Adımlar Yürüyüşü
3 Mart Salı günü Dolmabahçe Sarayı önünden “Gelecek Hepimizin” sloganıyla Beşiktaş Meydanı’na kadar İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılımıyla Sağlıklı Adımlar Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Yeşilay Yeşil Sahalarda
Yeşilay Haftası nedeniyle Süper Lig’de oynanacak maçlarda pankartlar açılacak, teatral  gösteriler yapılacak. Gaziantep, Manisa,  Bursa, Ankara, Trabzon ve İstanbul’da oynanacak olan maçlarda Beşiktaş’tan Kasımpaşa Spora kadar bir çok takım taşıyacakları dövizlerle sporseverlerin dikkatini bağımlılıklara çekecekler.

Zümrüdüanka Ödülleri
Yeşilay “bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşamı” misyon edinen, söz ve eylemleriyle bu mücadeleye destek veren kişi, kurum ve kuruluşları Zümrüdüanka Ödülü ile ödüllendiriyor. Geçen sene ilkini gerçekleştirdiği ödül töreni bu yıl itibariyle Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Cumhurbaşkanının bizzat katılımıyla gerçekleşecek. Kültür sanat dünyasından spora, akademiden siyasete, medyadan sosyal sorumluluk projeleri alanına kadar toplam 7 dalda 22 kişi ve kuruma “En Yeşilaycı” unvanıyla bu özel gecede ödülleri takdim edilecek.

Yeşilay Haftası Mustafa Sandal Konseri
7 Mart’ta Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan Mustafa Sandal Konseri ile coşkulu bir Yeşilay Haftası finali yapılacak. Ücretsiz yapılacak konsere tüm halkımız davetli.

Yeşilay Dergisi Raflarda
90 yıllık bir geçmişe sahip olan Yeşilay Dergisi, Mart ayından itibaren raflardaki yerini de alıyor. Üstelik “Yeşilay Çocuk” dergisiyle birlikte… Derginin ilk sayısında Yeşilcan karakteriyle çocuklar her türlü olumsuz tekliflere ve kendilerine uzatılan maddelere “Hayır” demenin önemini öğrenecek; bulmacalar, geziler, keşifler ile eğlenerek öğrenmenin mutluluğunu yaşayacaklar.

Yeşilay Haftası ile ilgili ayrıntılı bilgi için yesilayhaftasi.org sitemizi ziyaret edebilirsiniz.