Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın “Yeşilay Haftası” Mesajı

  • 27 Şubat 2015

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman “Yeşilay Haftası” ile ilgili yayınladığı mesajda “Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutladığımız Yeşilay Haftası’nı da vesile kılarak halkımızın bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeylerini daha da artırmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

 

Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın “Yeşilay Haftası”  Mesajı:
Alkolle mücadele amacıyla 5 Mart 1920 yılında Hilal-i Ahdar adıyla kurulan; ilerleyen zamanlarda bu mücadele alanına sigara, uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığını ekleyen Yeşilay, asırlık geçmişinden güç alarak toplum sağlığı için sorumluluklarının bilinciyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yeşilay, bugüne kadar toplumumuz ve gençliğimizle buluşmayı ve kucaklaşmayı, onları her türlü zararlı alışkanlıktan ve bağımlılıktan korumayı ve kurtarmayı hedefleyen birçok faaliyete imza atmış, bu yolda insanlığa fayda sunmayı kendine ilke edinmiştir.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında, 20 milyon öğrencinin bağımlılıkla mücadele eğitimini başlatmış, Hükümetimizin açıkladığı Uyuşturucu Eylem Planı’nın her safhasında yer almış, Yeşilay Eğitim ve Danışmanlık Merkeziyle (YEDAM) birlikte madde bağımlısı ya da madde bağımlılığına yakalanma riski olan çocuk ve gençlerin topluma kazandırılması ve rehabilitasyon görevini üstlenmiştir.

Ayrıca Yeşilay, birikim ve hedeflerini uluslararası arenaya taşıyarak, Doğu’dan Batı’ya tüm ülkeler için de model olmuş, Ülke Yeşilay’larını kurmuş, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası örgüt ve kuruluşta temsilcilik ve yönetim görevleri üstlenmiştir.

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutladığımız Yeşilay Haftası’nı da vesile kılarak halkımızın bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeylerini daha da artırmayı hedeflemekteyiz. Bu yıl “İyiliğin, sağlığın peşinde 95 yıl” konsepti ve  “Bu hayat benim, gelecek hepimizin” sloganımızla kutlayacağımız hafta, bağımlılıkla ve bağımlılığı teşvik eden güç ve odaklarla mücadele etmek konusunda tüm otoriteleri ve toplumu harekete geçirmeyi amaçlamaktadır.

Yeşilay Haftası dolayısıyla kötülüğün ve bağımlılığın daha ortaya çıkmadan engellenmesi düsturuyla gençlerimiz ve geleceğimiz için gelin hep birlikte el ele verelim. Bağımlılıkların gencecik hayatları karartmadığı; sağlıklı, üretken, ayık ve mutlu fertlerden güçlü ve huzurlu bir toplumun oluştuğu günlere gidelim…